آلودگی هوای داخلی و دود دست دوم

دود دست دوم یکی از آلاینده‌های خطرناکی ست که معمولا در هوای محیط داخلی مشکلات فراوانی ایجاد می‌کند. دود دست دوم که معمولا تحت عنوان دود تنباکوی محیطی نیز شناخته می‌شود، به دودی اشاره می‌کند که توسط فرد سیگاری بیرون داده شده یا دودی که به طور مستقیم از یک سیگار یا پیپِ روشن بلند می‌شود. به مورد دوم دود جانبی نیز می‌گویند که یکی از خطرناک ترین انواع دود دست دوم است زیرا بیشترین میزان ترکیبات سمی‌ را در خود دارد.
 
حدود 7000 ماده شیمیایی در دود دست دوم وجود دارد که صدها نوع آن سمی‌ هستند، از جمله سیانید هیدروژن، مونوکسید کربن و آمونیا. بر طبق مطالعات موسسه ملی سرطان آمریکا، حداقل 69 ماده شیمیایی در دود دست دوم به عنوان سرطان‌زا شناخته شده‌اند، مانند آرسنیک، بنزن و پلونیومِ 210، که یک المان شیمیایی رادیواکتیو است. 
 
اثرات بهداشتی دود دست دوم
 
نتیجه تنفس دود دست دوم بسیار مرگ‌آور است. هر ساله دود دست دوم موجب می‌شود بیش از 3000 نفر در اثر ابتلا به سرطان ریه و 46000 نفر از بیماری قلبی بمیرند. بیش از 300 هزار کودک زیر 18 ماه نیز در اثر تنفس دود دست دوم، مبتلا به عفونت ریه تشخیص داده شده‌اند.
 
دود دست دوم همچنین ارتباط مستقیمی‌ با ابتلا به سرطان خون در کودکی، سرطان حنجره، گلو، مغز، مثانه، مقعد، شکم و سینه دارد. این دود می‌تواند موجب ایجاد التهاب ریه و برونشیت نیز بشود. تنفس دود دست دوم علائم آسم را در افراد به خصوص کودکان تحریک می‌کند. یکی از مطالعاتی که در سال 2013 توسط کمیته کنترل و پیشگیری عفونت آمریکا منتشر شد، ارتباط مستقیمی‌ را میان تماس کودکان با دود دست دوم وغیبت از مدرسه به علت مراجعه به پزشک برای عطسه، سرفه و علائم آسم نشان داده است.
 
هیچ مقدار مناسبی وجود ندارد!
 
بر اساس مطالعات کلینیک کلیولند، ذرات معلق موجود در دود دست دوم تا 4 ساعت درهوای فضای داخلی معلق می‌مانند. مطالعات دانشگاه کورنل نیز نشان داده‌اند که حتی کمترین مقدار قابل تشخیص تماس با دود دست دوم، باعث ایجاد آسیب ژنتیکی در سلول‌های مجاری سیستم تنفسی می‌شود. آسیب به این سلول‌ها منجر به ابتلا به بیماری مزمن انسدادی ریه و سرطان برونکوژنیک می‌شود. انجمن سرطان و جراحی عمومی‌ آمریکا نیز می‌گوید که هیچ مقدار کافی و یا امنی برای تماس با دود دست دوم وجود ندارد. 
 
راهکارهایی برای مدیریت دود دست دوم
 
مطالعات نشان داده‌اند که دستگاه‌های تصفیه هوایی که دارای فیلتر هپا با راندمان بالا هستند، می‌توانند شدت و فراوانی علائم آسم مرتبط با دود دست دوم را کاهش دهند. در مواردی که دود دست دوم نمی‌تواند از منبع در محیط حذف شود، استفاده از دستگاه تصفیه هوای استاندارد توصیه می‌شود زیرا می‌تواند در حذف آلاینده‌های گازی و شیمیایی در کنار ذرات معلق مفید باشد.
البته لازم به ذکر است که موثرترین راه برای حذف خطرات دود دست دوم، کنترل در منبع و حذف دائمی‌آن از محیط خانه است.  
 
 

خرید دستگاه تصفیه هوا
با ما تماس بگیرید
021.88739548
ساعت 9 صبح الی 5 بعدازظهر
ایمیل: info@mitrak.com
فروشگاه دستگاه تصفیه هوا
فروشگاه بهین میتراک
خیابان بهشتی، خیابان سرافراز،
خیابان هفتم، پلاک اول
(ساختمان آژندنور) ، واحد 11

پشتیبانی