کاربردهای پزشکی دستگاه‌ تصفیه هوا

 
کاربرد دستگاه تصفیه هوا در بیمارستان‌ها کاربرد دستگاه تصفیه هوا در آزمایشگاه‌ها کاربرد دستگاه تصفیه هوا در دندانپزشکی‌ها کاربرد دستگاه تصفیه هوا در مطب دکتر
بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها آزمایشگاه‌ها  دندانپزشکی‌ها مطب‌های پزشکان
 بیشتر بخوانید↓ بیشتر بخوانید↓ بیشتر بخوانید↓ بیشتر بخوانید↓

 

بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها


کاربرد پزشکی دستگاه تصفیه هوا

بهبود کیفیت هوا در مراکز سلامت و درمان

بهبود کیفیت هوا در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و دیگر مراکز درمانی یک جز حیاتی از رویه‌ علم بهداشت هواست. این موضوع هم چنین به سلامت و امنیت کارکنان بیمارستان‌ها مربوط می‌شود. تصفیه‌ هوا، محیطی سالم و مطلوب تر برای بیماران، کارکنان و عیادت‌کنندگان دراین اماکن فراهم می‌کند. علاوه بر آن، تصفیه‌ هوا به دلیل خاصیت پیشگیری از عفونت‌ از نظر اقتصادی نیز به صرفه تر است.

بخش‌های متفاوت، نیازهای متفاوت برای تصفیه هوا

ویژگی‌های تصفیه‌ هوا در مراکز حفظ سلامت، در هر بخش و حتی در هر اتاق متفاوت است. برخی از محدوده‌ها میزان بالایی از تصفیه ذرات میکروارگانیسم را برای حفاظت بیماران، عیادت‌کنندگان و کارکنان بیمارستان نیاز دارند. ( برای مثال بخش‌های جراحی، آی‌سی‌یو‌ها، اتاق‌های ایزوله‌ سل ) در حالی که برخی اتاق‌های دیگر نیاز به تصفیه‌ آلاینده‌های گازی، مواد شیمیایی و بوها دارند. (برای مثال آزمایشگاه‌ها، اتاق‌های کالبد شکافی، مطب‌های دندانپزشکی و داروخانه‌ها)
کنترل ذرات میکروارگانیسم ( باکتری‌ها، ویروس‌ها و ذرات قارچی) باتوجه به این که تعدادی از بیماری‌ها و عفونت‌ها توسط ذرات معلق در هوا منتقل می‌شوند، اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. 

عفونت، یک خطر بسیار جدی

عفونت‌های منتقل شده در بیمارستان به علت عوارض بسیار جدی مانند افزایش آسیب پذیری بیمار، افزایش طول درمان در بیمارستان و هزینه‌های کلی، بسیار با اهمیت هستند. بیمارانی که سیستم ایمنی بدنشان به خطر افتاده است مانند بیمارانی که جراحی پیوند اعضا و بیماری‌های خونی دارند، به علت ضعف سیستم ایمنی در معرض خطر عفونت بیشتری قرار دارند. 

IQAir هم چنین کنترل ذرات شیمیایی و بوهای معلق در هوا را توسط فیلتراسیون هوای گرداگرد، تفاوت فشارهوا و حذف در منشاء فراهم می‌کند. (جذب ذرات شیمیایی و بوی نامطبوع در فشار منفی و یا جذب و فیلتراسیون آن‌ها در منشاء تولیدشان)

کاربردهای مختلف دستگاه تصفیه هوای IQAir

با توجه به طبیعت نامتمرکز، طراحی ماژولار جدید و سازگاری بی همتای دستگاه تصفیه هوای IQAir، دستگاه‌های تصفیه هوای آن، طیفی وسیع از کاربردها را در مراکز سلامت و درمان شامل می‌شوند:

- پیش ورودی اتاق‌های ایزوله
- واحدهای پیوند مغز استخوان
- واحدهای سوختگی
- مراکز کامپیوتری  و ذخیره اطلاعات
- مراکز مراقبت‌های ویژه
- مراکز دندانپزشکی
- اتاق‌های اورژانس
- هوای تازه فیلترشده
- تصفیه هوای کلی
- واحدهای امراض مربوط به کهولت سن
- خون شناسی
- آی سی یوها
- جراحی‌های لیزر و کنترل بو
- آزمایشگاه‌های میکروبیولوژی
- بخش‌های مراقبت ویژه‌ نوزادان
- بخش‌های حساس به بو
- اتاق‌های جراحی
- بخش‌های تومور شناسی
- بخش‌های پیوند اعضا
- بخش‌های آسیب شناسی
- بخش‌های ایزوله‌ کودکان
- داروخانه‌ها
- محیط‌های حساس تنفسی
- مکان‌های مخصوص استعمال دخانیات
- اتاق‌های ایزوله سل و پیش ورودی آن‌ها 
- سرویس‌های بهداشتی

دستگاه‌های تصفیه هوای IQAir به اشکال گوناگونی برای بهترین تصفیه هوا استفاده می‌شوند:

فیلتراسیون با چرخاندن مداوم هوا: فیلتراسیون توسط چرخاندن هوای اتاق در یک سیستم دیواری و حذف میکروارگانیسم‌های معلق در هوا در هر بار رد شدن از فیلتر.
ایجاد تفاوت فشار: چرخاندن مداوم هوا در فیلترها می‌تواند با ایجاد فشار مثبت و یا منفی بین فضاها تکمیل شود. برای مثال پیشگیری از ورود جریان هوا از یک فضای آلوده به غیر آلوده.
فشار مثبت: در صورت وجود سیستم ایمنی ضعیف، بیمار باید در اتاقی با فشار هوای بالاتر(مثبت) نگهداری شود تا هوای آلوده وارد اتاق نشود.
فشار منفی: هنگامی که بیمار دارای بیماری قابل انتقال از طریق هوا است، باید وی را در اتاقی با فشار هوای منفی برای جلوگیری از انتقال بیماری نگهداری کرد. با کمک فناوری‌های InFlow وOutFlow دستگاه‌های تصفیه هوای IQAir می‌توانند به طریقی تنظیم شوند که بتوانند فشار مثبت و منفی برای محیط ایجاد کنند. 
جذب در منشا: هدف دستگاه‌های جذب در منشا ( ™IQAir ( FlexVac™ and VM FlexVac این است که آلاینده‌ها را در لحظه‌ تولید و قبل از این که بتوانند وارد هوای اتاق شوند، متوقف کند.
 

آزمایشگاه‌ها


کاربرد آزمایشگاهی دستگاه تصفیه هوا

کاهش آلاینده‌های معلق در هوا

کاهش آلاینده‌های معلق در هوا در آزمایشگاه‌های پزشکی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ویروس‌ها، باکتری‌ها، ذرات و دیگر آلاینده‌ها می‌توانند نتایج آزمایشات را تغییر دهند و سلامت بیماران و کارکنان را به خطر بیندازند. در حالی که آلاینده‌های سطوح با تمیز و ضدعفونی کردن کم می‌شوند، هوای آزمایشگاه‌های پزشکی از پاکی خاصی با فیلترهای مخصوص پزشکی بهره می‌برند.

عوامل مهم در تصفیه هوای آزمایشگاه‌ها

دو عامل مهم در تصفیه هوای موثردر آزمایشگاه‌های پزشکی، کارایی فیلتر و جریان هوای سیستم برای اندازه‌ اتاق است. IQAir از این دو عامل مهم در انتخاب یک دستگاه تصفیه هوای کارامد استفاده می‌کند. ابتدا IQAir  نوع آلاینده‌ها را مشخص می‌کند. اگر آلاینده‌ها گازی باشند، از مدیای مخصوص حذف گاز استفاده می‌شود. سپس تعداد دفعات تمیز کردن هوا در هر آزمایشگاه مشخص می‌شود. آزمایشگاه‌های پزشکی در بیمارستان‌ها، کلینیک‌ها و دیگر مراکز، IQAir را برای فناوری‌های فیلتراسیون برتر آن و تجربه‌اش انتخاب می‌کنند. در سراسر دنیا IQAir  سرامد دستگاه‌های تصفیه هوا و سیستم‌های HVAC  است. دستگاه‌های تصفیه هوای سری Cleanroom  به طورخاص برای استفاده‌های آزمایشگاهی که با میکروارگانیسم‌ها سر و کار دارند طراحی شده‌اند. اگر آلاینده‌ها گازی باشند، دستگاه‌های تصفیه هوای سری GCX  کنترلی هدفدار را برای بیشتر کاربردهای آزمایشگاهی فراهم می‌کند.

تصفیه هوای تضمین شده در مقابل ذرات کوچکتر از 0.3 میکرون

یکی از ویژگی‌های مهم IQAir ، کارایی ثابت شده در حذف ذرات و آلاینده‌های گازی است. در حالی که فیلترهای استاندارد معمولی HEPA طراحی شده‌اند تا ذرات تا 0.3 میکرون را حذف کنند، فیلتراسیون HyperHEPA ی IQAir، کوچکترین ذرات موجود یعنی ذرات تا 0.003 میکرون را از بین می‌برد. اگر در نظر بگیرید که اکثر ویروس‌ها از 0.3 میکرون کوچکترند، اهمیت این ویژگی مشخص می‌شود. این فقط یکی از دلایلی است که باعث شد مسئولان بیمارستان هنگ کنگ ،IQAir را برای جلوگیری از پخش ویروس مرگ آور SARS  انتخاب کنند. ویروس SARS  اندازه‌ای حدود 0.08 میکرون  یعنی بسیار کوچک تر از0.3 میکرون دارد. اما دستگاه‌های تصفیه هوای IQAir کارایی بسیار بالایی در مقابل ویروس‌های بسیار ریز هوا دارند و حدود 99.95 % ذرات تا 0.003 میکرون را نیز فیلتر می‌کنند.

دندانپزشکی‌ها


کاربرد دندانپزشکی دستگاه تصفیه هوا

راه حل تصفیه هوا برای مراکز دندانپزشکی

محیط کار دندانپزشکی می‌تواند دندانپزشک، کارکنان و بیماران را در معرض انواع بسیاری از آلاینده‌های هوا در هنگام کارهای معمول دندانپزشکی قرار دهد. سری دندانپزشکی IQAir  به طور خاص برای این مراکز طراحی شده است.

مراکز دندانپزشکی دارای میزان بسیار بالایی از آلودگی هستند.

برای دندانپزشکان، کارکنان و بیماران، اجرای امور دندانپزشکی و استفاده از سطح وسیعی از ترکیبات شیمیایی می‌تواند امکان قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های مضر را افزایش دهد. به خصوص برای کارکنان، این تماس بسیار بالاتر است. استفاده از دریل‌های سرعت بالا و ابزارهای دیگر باعث تولید ریز قطره‌هایی می‌شود که در حدی سبک‌اند که تا چند ساعت در هوا معلق می‌مانند. باکتری و ویروس‌هایی که در این ریز قطره‌ها قرار گرفته‌اند، به راحتی استشمام می‌شوند و منبع بسیار مستعدی برای عفونت‌ها هستند.

جیوه

تحقیقات بسیاری نشان می‌دهد که دندانپزشکان و دستیاران آن‌ها مقداری بسیار بالاتر از متوسط جیوه را در خون و ادرارشان دارند. بخار جیوه در کارکردن با آمال گام ایجاد می‌شود و یا از سطوحی که طی زمانی طولانی انباشته شده است برمی‌خیزد.

ضد عفونی کننده‌ها

ضد عفونی کننده‌های شیمیایی در مراکز دندانپزشکی معمولا بوهایی بسیار ناخوشایند را تولید می‌کنند. برخی ضدعفونی کننده‌ها ممکن است باعث ایجاد انواع حساسیت‌ها شوند. برای تصفیه هوای کارامد دندانپزشکی‌ها، دستگاه باید قادر باشد که هم ذرات (میکرو ارگانیسم‌ها، ریز‌قطره‌ها وغبار) و هم گازهای شیمیایی ( بخار جیوه وترکیبات شیمیایی ارگانیک) را جذب کند.

اهمیت ویژه‌ نظارت بر منبع

برای جذب گاز اورسل مته و دیگر آلاینده‌های هوا که توسط امور دندانپزشکی ایجاد می‌شود، یک سیستم برای جذب در منشاء نیاز است. برای بهبود کیفیت کلی هوا، دستگاه تصفیه هوا باید در مرکز اتاق‌های دندانپزشکی استفاده شود. این سیستم باید دارای فیلترهایی با کارایی بسیار بالا در مقابل ذرات و فیلترهای حذف گاز برای بخار جیوه، ضدعفونی کننده‌ها و ترکیبات بخاری ارگانیک باشد.
 

مطب‌های پزشکان


کاربرد دستگاه تصفیه هوا در مطب پزشکان

حفظ سطح بالایی از کیفیت هوا

کیفیت هوای داخل مطب‌های پزشکان دارای مشکلاتی مشابه تصفیه هوای خانه‌ها و ادارات در یک محدوه‌ جغرافیایی است. آلودگی هوای فضای بیرون به داخل خانه رانده می‌شود و در نتیجه تبدیل به آلودگی داخلی می‌شود. در نتییجه کیفیت هوای داخل مطب‌های نزدیک اتوبان‌ها نشان دهنده‌ کیفیت هوای نامطبوع بیرون است. این موضوع می‌تواند باعث ناراحتی بیماران به خصوص بیمارانی که از آلرژی و یا آسم رنج می‌برند شود. علاوه بر این موضوع، مطب‌های پزشکان و اتاق‌های انتظار دارای میزان بیشتری از ویروس‌های معلق در هوا، باکتری و آلاینده‌های دیگر که از بیماران منتقل می‌شود هستند. به دلیل این که بیمارانی با سیستم ایمنی ضعیف غالبا در محیط حضور دارند، مراقبت اضافی برای تصفیه هوای داخل باید فراهم شود.

کیفیت هوا می‌تواند بر روی کارکنان شما نیز تاثیر بگذارد!

علاوه بر مراقبت بیماران، مطب پزشکان باید به تاثیر کیفیت هوا روی پزشکان و کارمندان نیز توجه کند. یک تحقیق در کانادا نشان داده است که در حالی که کارمندان معمولی در هر سال به طور متوسط 6.7 روز را برای بیماری مرخصی می‌گیرند، کارکنان مرکز سلامت و درمان به طور متوسط 11.8 روز را به دلیل بیماری‌ها مرخصی می‌گیرند. باید توجه کرد که این موضوع علاوه بر سلامتی برای هزینه‌های اقتصادی نیز بسیار به صرفه تر است. یک دستگاه تصفیه هوای IQAir در اتاق انتظار شما می‌تواند تاثیرات بسیار مثبتی روی تمام حاضرین داشته باشد. IQAir  بسیار مفتخر است که اعلام کند در بین مشتریانش صدها پزشک وجود دارند و یک برنامه‌ آشناسازی برای پزشکان را ایجاد کرده‌اند. این برنامه فواید بسیاری برای پزشکان و بیماران آن‌ها دارد.

 


خرید دستگاه تصفیه هوا
با ما تماس بگیرید
021.88739548
ساعت 9 صبح الی 5 بعدازظهر
ایمیل: info@mitrak.com
فروشگاه دستگاه تصفیه هوا
فروشگاه بهین میتراک
خیابان بهشتی، خیابان سرافراز،
خیابان هفتم، پلاک اول
(ساختمان آژندنور) ، واحد 11

پشتیبانی