کاربرد دستگاه تصفیه هوا در اتاق‌های سرور و دیتاسنتر‌ها

 

 

دستگاه تصفیه هوا برای دیتا سنتر خرید دستگاه تصفیه هوا برای دیتا سنتر
اهمیت استفاده از دستگاه تصفیه هوا در اتاق‌های سرور و دیتاسنترها

تاثیر آلودگی هوا بر تجهیزات سخت افزاری و الکترونیکی

 
دستگاه تصفیه هوای سری Cleanroom دستگاه تصفیه هوای سری CleanZone سیستم تصفیه هوای Perfect 16

مشتریان سیستم‌های تصفیه هوای آی کیو ایر برای مراکز داده

بیشتر بخوانید↓  بیشتر بخوانید↓  بیشتر بخوانید↓  بیشتر بخوانید↓  بیشتر بخوانید↓  بیشتر بخوانید↓

 

مطالعاتی که در سال‌های اخیر در خصوص خرابی تجهیزات کامپیوتری و الکترونیکی انجام شده است، نشان دهنده افزایش چشمگیر موارد این خرابی‌ها در شهرهای صنعتی و بزرگ است. در این تحقیقات آلودگی هوای محیط‌های یاد شده، یکی از مهم ترین عوامل موثر در از کار افتادگی سخت افزارها و دستگاه‌های الکترونیکی عنوان شده است. 
از سال 2006 و به واسطه وضع قوانین سخت گیرانه زیست محیطی، استفاده از فلزات سنگین به ویژه سرب در تولید بوردهای الکترونیکی محدود گردید که این موضوع باعث کاهش استحکام این قطعات شده است. از سوی دیگر، افزایش گازهای خورنده و اسیدی نظیر اکسید گوگرد و اکسیدهای نیتروژن در محیط‌های شهری و صنعتی، بوردهای الکترونیکی را بیش از پیش در معرض فرسایش قرار داده است.
 
گرچه اتاق‌های سرور و مراکز داده از لحاظ تردد معمولا محیط‌هایی کنترل شده است، اما با این حال ذرات معلق و گازهای شیمیایی از طریق منافذ به سهولت وارد فضاها می‌شود. هم چنین گازهایی که از باتری‌های UPS متصاعد می‌شود و هم چنین ذرات اکسید روی برخواسته از اتصالات کف کاذب، از سایر عوامل تشدید آلودگی هوای اتاق‌های سرور و دیتاسنترهاست. از این رو  به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی سرورها و سایر تجهیزات الکترونیکی موجود در این محیط‌ها، استفاده از انواع روش‌های تصفیه هوا بسیار رایج شده است و اهمیت این موضوع به حدی است که استانداردهای خاصی نیز برای آن تدوین شده است:
 
 
بر اساس موارد عنوان شده در استاندارد TIA943، ساختار فیزیکی دیتاسنتر باید دارای شرایط مناسب تهویه هوا باشد که این مورد در اغلب دیتاسنترهای مهم جهان در زمان طراحی ساختمان لحاظ می‌گردد. با توجه به جدید بودن این مباحث در کشور ما و بعضا در نظر نگرفتن چنین ملاحظاتی در زمان طراحی ساختار دیتاسنتر، نیاز بسیاری به بازبینی و یافتن راه حل‌های جایگزین جهت تصفیه هوای دیتا سنتر است.

طبق راهنمای کمیته فنی ASHRAE (انجمن مهندسان گرمایش، سرمایش و تهویه آمریکا) برای دیتاسنترها (Gaseous and Particulate Contamination Guidelines for Data Centers)، حد قابل قبول برای تعداد ذرات معلق در هوا معادل حداکثر 10000 ذره در لیتر است. این وضعیت منطبق بر شرایط یک اتاق تمیز کلاس 8 بر مبنای استاندارد ISO 14644-1 می‌باشد. علاوه بر ذرات معلق، در این راهنما بر اهمیت آلاینده‌های شیمیایی بخصوص ترکیبات گوگرد و لزوم کنترل و کاهش این گازها تأکید شده است. بر اساس این راهنما، یک دستگاه یا سیستم تصفیه هوای مناسب برای اتاق سرور، به ترتیب شامل یک پیش فیلتر برای جذب ذرات معلق درشت، یک فیلتر کربن اکتیو یا کربن فعال برای جذب گازها و آلودگی شیمیایی و یک فیلتر هپا برای جذب ذرات معلق ریز و فوق ریز است:

استاندارد اشری برای دستگاه تصفیه هوای اتاق سرور و دیتا سنتر

لازم به توضیح است که دستگاه‌های تصفیه هوای رایج در بازار تصفیه هوا، که از مکانیزم یونیزاسیون و پلاسما بهره می‌گیرند، از استاندارد فوق تبعیت نمی‌کنند و در واقع انتخاب‌های مضری برای دیتاسنتر و اتاق سرور هستند. این گونه دستگاه‌های تصفیه هوا علاوه بر ایجاد الکتریسیته ساکن، یون منفی و یا یون مثبت، که خود پارامتری منفی در اتاق‌های سرور و دیتاسنتر به حساب می‌آید، با باردار کردن ذرات معلق موجود در هوا باعث چسبیدن آن‌ها به سطح مدارها و چیپ‌های الکترونیکی می‌شوند.

در ادامه جزئیات روند تخریب تجهیزات الکترونیکی بر اساس آلودگی هوا توضیح داده شده است.

تاثیر آلودگی هوا بر تجهیزات سخت افزاری و الکترونیکی

ذرات گرد و غبار معلق در هوا از مجاری مختلف مانند درز درب‌ها، منافذ عبور کابل و لوله‌ها و ... به اتاق وارد می‌شوند. جالب آنکه حتی در مواردی که منافذ ورودی به خوبی بسته شده باشند، باز هم ذرات معلقی در هوا مشاهده می‌شوند. علاوه بر ذرات معلق، بخش دیگری از آلاینده‌های هوا شامل گازهایی مانند اکسیدهای گوگرد و ازت می‌باشند. مجموع ذرات معلق و آلاینده‌های شیمیایی هوا به دلایل مختلف باعث اختلال در عملکرد تجهیزات کامپیوتری می‌شوند:
 

تجمع تدریجی گرد و غبار بر روی مدارات الکترونیکی بدلیل وجود ذرات رسانا، باعث هدایت الکتریکی و اتصال کوتاه بین قسمت‌های نزدیک به هم بر روی بردهای مدار چاپی می‌شود. نزدیک شدن عناصر الکترونیکی در طراحی مدارها که مشخصاً به منظور کم کردن حجم انجام می‌گیرد، عاملی است که احتمال بروز این پدیده را افزایش می‌دهد.

 
آلودگی هوای اتاق سرور
دستگاه تصفیه هوا برای دیتا سنتر شکل گیری لایه گرد و غبار روی اجزاء و عناصر الکترونیکی مانند یک لایه عایق حرارتی عمل می‌کند که مانع از خنک شدن این اجزاء و در نتیجه  افزایش دمای آن‌ها می‌شود. این پدیده باعث کاهش سرعت پردازش و طول عمر این قطعات می‌شود.
ذرات گرد و غبار همچنین با مسدود کردن مجاری عبور هوا، مانع از جریان هوای خنک، و در نتیجه مانع تهویه مناسب تجهیزات الکترونیکی می‌شوند. کاربرد دستگاه تصفیه هوا در اتاق سرور
سیستم تصفیه هوای دیتا سنتر نشست گرد و خاک بر روی پره فن‌های خنک کننده پردازنده یا منبع تغذیه، منجر به سنگین شدن تدریجی و عدم تعادل آن‌ها می‌شود که این امر علاوه بر ایجاد سر و صدا باعث خرابی زودهنگام فن‌ها و اختلال در تهویه مناسب تجهیزات الکترونیکی می‌شود.
گازهای شیمیایی موجود در هوای اتاق بخصوص ترکیبات گوگرد در مجاورت رطوبت هوا، منجر به خوردگی در اتصالات مسی و نقره‌ای موجود در مدارات چاپی می‌شود. حاصل این فرایند تولید سولفید مس و گسترش آن در سطوح این گونه بردها است که عاملی برای اتصال کوتاه المان‌های نزدیک به هم می‌باشد. دستگاه تصفیه هوا

دستگاه‌های تصفیه هوای آی کیو ایر برای استفاده در اتاق سرور و دیتاسنتر

دستگاه‌های تصفیه هوای شرکت IQAir، بدلیل دارا بودن ویژگی‌هایی همچون:

• طول عمر زیاد فیلترها
• عدم نیاز به نظافت و نگهداری
• عدم انتشار ذرات باردار و یونیزه که باعث اختلال در عملکرد سیستم‌های الکترونیکی و مخابراتی می‌شود.
• عدم انتشار گاز اوزن که باعث خوردگی و فرسودگی تجهیزات می‌شود.
• راندمان منحصربفرد فیلترها (میزان ذرات معلق در خروجی دستگاه صفر می‌باشد.)
• اعلام زمان تعویض فیلتر توسط سیستم کنترل هوشمند


مناسب‌ترین انتخاب برای کاهش سطح گرد و غبار در اتاق‌های سرور، دیتاسنتر و یا هر فضای دیگری که آلودگی هوا در آن موجب آسیب به تجهیزات می‌شود، خواهد بود.

دستگاه تصفیه هوای سری Cleanroom

این سری از دستگاه‌های تصفیه هوای آی کیو ایر قادرند هوای محیط‌های داخلی را به طور مکرر از درون فیلترهای پیشرفته از جنس هپا عبور دهند و پس از مدت کوتاهی، سطح آلودگی ذرات معلق را به حداقل ممکن برسانند. هم چنین فیلتر کربن اکتیو مدل Cleanroom 250، گازهای آلاینده هوا را با راندمانی بسیار بالا در خود جذب می‌نماید. یکی از اصلی‌ترین ویژگی‌های این سری دستگاه تصفیه هوا، قابلیت جابه جایی و حمل راحت آن‌ها می‌باشد. 

 

نحوه کارکرد 

1. هوای محیط از پایین دستگاه مکیده و وارد دستگاه می‌شود.

2. ابتدا هوا از درون پیش فیلتر PreMax عبور می‌کند. در این مرحله حدود 90 % ذرات معلق در پیش فیلتر جذب می‌شوند.

3. سپس هوا از درون فیلتر V5-Cell عبور می‌کند. این فیلتر گازهایی همچون دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد، اوزون و ترکیبات آلی فرار مانند استون و فرمالدئید را از هوای محیط حذف می‌کند. (مدل Cleanroom 250)

4. در آخرین مرحله از فیلتراسیون، هوا از درون فیلترHyperHEPA عبور می‌کند. این فیلتر ذرات بسیار ریز و میکرونی را به دام می‌اندازد.

5. هوای تمیز و عاری از آلودگی شیمیایی و ذرات معلق، از بالای دستگاه دوباره وارد محیط می‌گردد.

 

 

دستگاه تصفیه هوای سری CleanZone

دستگاه‌های تصفیه هوای این خانواده، مناسب‌ترین انتخاب برای فضاهای بزرگ با آلودگی شدید است. ظرفیت هوادهی بالا (2400 متر مکعب در ساعت)، حالت‌های مختلف نصب، جذب گازها و آلاینده‌های شیمیایی و ذرات معلق، از ویژگی‌های منحصر به فرد این سری دستگاه‌های تصفیه هوا می‌باشد.

 

نحوه کارکرد 

1. هوای محیط از پایین دستگاه مکیده و وارد دستگاه می‌شود.

2. ابتدا هوا از درون پیش فیلتر PreMax عبور می‌کند. در این مرحله حدود 90 % ذرات معلق در پیش فیلتر جذب می‌شوند.

3. سپس هوا از درون فیلترهای استوانه‌ای جاذب گاز عبور می‌کند. این فیلتر گازهایی همچون دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد، اوزون و ترکیبات آلی فرار مانند استون و فرمالدئید را از هوای محیط حذف می‌کند. (مدل‌های CleanZone 5200 و CleanZone 5300)

4. در آخرین مرحله از فیلتراسیون، هوا از درون فیلترHyperHEPA عبور می‌کند. این فیلتر ذرات بسیار ریز و میکرونی را به دام می‌اندازد. 

5. هوای تمیز و عاری از آلودگی شیمیایی و ذرات معلق، از بالای دستگاه دوباره وارد محیط می‌گردد.

 

سیستم تصفیه هوای Perfect 16

این سیستم تصفیه هوا بهترین انتخاب برای فضاهایی است که هوارسانی به آن‌ها از طریق کانال‌های هوا صورت می‌گیرد. با نصب این جعبه‌ها در مسیر کانال هوا، از ورود هوای آلوده به محیط جلوگیری می‌گردد. 

 

نحوه کارکرد

ترکیب 4 فیلتر منحصر به فرد که به شکل 2 حرف V در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند، باعث می‌شود تا هوای ورودی به این جعبه فیلتر از حدود 16 متر مربع فیلتر عبور کند. این میزان فیلتراسیون 50 برابر بیشتر از فیلتراسیون فیلترهای رایج است که به صورت یک صفحه عمود بر کانال تهویه نصب می‌شوند.

 

برخی از مشتریان ما

دستگاه تصفیه هوا برای شرکت آسان موتور تصفیه هوا برای بانک پاسارگاد دستگاه تصفیه هوا برای دیتاسنتر سازمان بیمه تصفیه هوای دیتاسنتر شرکت شاتل
آی کیو ایر دستگاه تصفیه هوا دیتاسنتر بورس کالای ایران آی کیو ایر دستگاه تصفیه هوا برای شرکت تجارت الکترونیک پارسیان تصفیه هوای آی کیو ایر برای تام ایرانخودرو دستگاه تصفیه هوای آی کیو ایر برای شرکت مپنا
تصفیه هوای iqair محور ماشین دستگاه تصفیه هوای iqair برای مکو موسسه اعتباری ثامن دستگاه تصفیه هوای آی کیو ایر دستگاه تصفیه هوا برای وزارت دارایی
bat pars سیستم تصفیه هوا اتاق سرور ساپکو تصفیه هوا سیستم دیتاسنتر بانک دی سیستم تصفیه هوا سیستم تصفیه هوا برای سازمان مالیات
آریا همراه سیستم هپا فیلتر هواپیمایی آسمان هپا فیلتر شرکت نفت فیلتر هپا فیلتر هپا بانک سینا
دستگاه تصفیه هوا برای دیتاسنتر شرکت گلستان دستگاه تصفیه هوا برای دیتاسنتر دلونگی تصفیه هوا برای اتاق سرور بیمه سینا اتاق سرور دانشگاه شریف دستگاه تصفیه هوا

 


خرید دستگاه تصفیه هوا
با ما تماس بگیرید
021.88739548
ساعت 9 صبح الی 5 بعدازظهر
ایمیل: info@mitrak.com
فروشگاه دستگاه تصفیه هوا
فروشگاه بهین میتراک
خیابان بهشتی، خیابان سرافراز،
خیابان هفتم، پلاک اول
(ساختمان آژندنور) ، واحد 11

پشتیبانی